Jak vybrat projektor?

Projektor umocní zážitek z domácího sledování filmů a zpříjemní také promítání prezentací kolegům či klientům. Aby se ale výhody projektoru projevily naplno, je potřeba zvolit správný model. Jaké parametry při výběru zohlednit?

  • Regina, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Typy projektorů

Klíčovým aspektem pro výběr správného projektoru je způsob, jakým jej budete využívat. Bude v chodu občasně doma, nebo denně v kanceláři? Chcete promítat filmy nebo prezentace? Umístíte ho na jedno místo nebo jej budete přenášet? S ohledem na plánované umístění se také ujistěte, že je mu daný projektor uzpůsoben.

Projektory do domácnosti

Domácí projektory jsou uzpůsobené především ke sledování filmů či hraní her. Tomu odpovídá širokoúhlý poměr stran i důraz na vyšší rozlišení, nejčastěji na škále od Full HD (1 920 × 1 080 px) po 4K (3 840 × 2 160 px). Kvalitní by mělo být i podání barev podpořené vysokým kontrastem.

  • Vysoké rozlišení

  • Kvalitní podání barev

Kancelářské projektory

Projektory určené pro kanceláře využívají standardní poměry stran (4:3 / 5:4 / 16:10), a jsou tak ideální pro prezentace či prohlížení jiných dokumentů. Mají také nižší kontrast a často i rozlišení, což nicméně s ohledem na jejich použití není příliš překážka. Vzhledem ke zmíněným nevýhodám patří mezi levnější modely.

  • Cenově dostupný

  • Nižší kontrast a rozlišení

3D projektory

3D projektory v kombinaci se speciálními brýlemi umožňují docílit 3D obrazu. Vhodné jsou zejména pro filmy, existují ale i hry s podporou této technologie.

  • Aktivní 3D projekce využívá dvojí frekvenci obrazu a brýle, jež střídavě zakrývají levé a pravé oko. Výhodou je vynikající kvalita 3D zobrazení a možnost promítat na libovolný povrch, nevýhodou pak drahé a na obsluhu složitější brýle. SPOT-START
  • Projekce na libovolný povrch

  • Vysoká kvalita 3D obrazu

  • Vyšší cena a složitá obsluha brýlí

  • Pasivní 3D projekce je tvořena dvěma spolupracujícími projektory, které vysílají obraz v různých odstínech. Kladem je možnost používat levnější polarizační brýle, mezi zápory pak patří nutnost speciálního plátna a nižší kvalita 3D zobrazení.
  • Nižší cena brýlí

  • Vyžaduje speciální plátno

  • Nižší kvalita 3D obrazu

Miniprojektory

Pokud máte v plánu projektor často přenášet, poohlédněte se v kategorii miniprojektorů. Zde naleznete kompaktní zařízení, která se vejdou třeba do menší kapsy batohu či brašny. Mnoho z nich má navíc integrovanou baterii, čímž ušetříte další místo a starosti při hledání zásuvky. Jednoduše tak projektor doma či v kanceláři nabijete a poté můžete několik hodin promítat z baterie. Stále je ale možné tyto miniprojektory provozovat i klasicky připojené do elektrické sítě. Do menšího těla však není možné vměstnat nejpokročilejší techniku, proto je mobilita vykoupena nižší kvalitou i rozlišením obrazu.

  • Skladné - ideální na časté přenášení

  • Integrovaná baterie (většinou)

  • Nižší kvalita obrazu

  • Nízké rozlišení

Interaktivní projektory

Interaktivní projektory jsou vybaveny speciálním snímačem a dostanete k nim také elektronickou tužku, která zastoupí počítačovou myš. Během promítání můžete tužkou do obrazu "kreslit", eventuálně do něj zapisovat různé poznámky.

  • Psaní a kreslení do promítaného obrazu

Projektory s krátkou projekční vzdáleností

Pokud máte nouzi o místo, můžete využít projektory s krátkou projekční vzdáleností, jež dokážou vytvořit velkou úhlopříčku na podkladu vzdáleném pod jeden metr. Taková zařízení také tolik neoslňují řečníka a méně odráží jeho stín na plátno.

  • Do malých místností

  • Pohodlnější pro přednášejícího

  • Není vhodný do velkých prostor jako jsou posluchárny

Parametry

Rozlišení

Udává počet pixelů, z nichž se skládá výsledný obraz. Čím je rozlišení vyšší, tím jemnější a kvalitnější obraz je. Také platí, že čím blíže projekční ploše se nacházíte, tím zřetelněji lze rozpoznat jednotlivé pixely. Obecně lze říci, že u dataprojektoru postačí menší rozlišení zhruba od 1 024 x 600 px, pro videoprojektor se vyplatí alespoň Full HD (1 920 x 1 080 px).

Dataprojektory vs. videoprojektory

V praxi se setkáte se dvěma základními kategoriemi – dataprojektory a videoprojektory. Jak již napovídají názvy, v prvním případě jde o projektory určené především k promítání statických dat, jako jsou prezentace či dokumenty. Druhý typ naopak slouží ke sledování médií, zejména pak filmů. Odlišnosti najdete v kvalitě a rozlišení zobrazení, konektivitě a dalších parametrech.

Svítivost

Udává se v lumenech a značí intenzitu světla, které je projektor schopen vyvinout. Pod 1 500 lumenů jsou projektory vhodné pouze do zatemněných místností či k použití v noci. Se svítivostí 1 500–2 500 lumenů je projektor použitelný i v relativně světlém interiérovém prostředí, případně se zatemněním žaluzií. Nad 3 000 lumenů mají projektory, které teoreticky můžete využít i venku za slunečného dne.

Jak vybrat projektor

Projektory mohou obraz promítat přímo na zeď. Lepší obrazové kvality se vám však dostane s použitím projekčního plátna. Plátna mají obvykle navíjecí mechanismus, takže po skončení promítání plátno jednoduše zajede do kazety a nebude nikde překážet.

Kontrastní poměr

Značí rozdíl mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem obrazu. Čím je poměr vyšší, tím kvalitnější je obraz a detaily jsou lépe rozpoznatelné. U kancelářských projektorů postačí hodnoty od 2 000 : 1, promítání filmů ale vyžaduje alespoň 10 000 : 1.

Technologie projekce

Na výběr jsou tři různé technologie: DLP, LCD a LED.

Zobrazit více
  • **DLP projektory **se vyznačují stálým obrazem s přesnými barvami a dobrým kontrastem. Výhodou je u nich také životnost, kdy nedochází ke snižování kvality obrazu či výskytu mrtvých bodů. Nevýhodu naopak představuje vyšší potřeba chlazení a občasný vznik duhového efektu. K dostání jsou DLP projektory v jednočipové variantě pro použití v kanceláři a tříčipové pro použití domácí.

  • LCD projektory mají obdobné výhody, méně se zahřívají, nevyskytuje se u nich duhový efekt a disponují stálejšími barvami. Lampa u nich vydrží déle, samy o sobě však mají životnost nižší a postupem času dochází ke zhoršení kvality obrazu a stálosti barev. V porovnání s DLP mají také horší podání černé barvy a viditelnější rastr.

  • LED projektory jsou nejnovější technologií. Jejich svítivost je však omezená a jsou tak použitelné pouze v zatemněných místnostech. Bývají převážně součástí přenosných miniprojektorů, kde se v případě přítomnosti baterie pozitivně projevuje i nižší spotřeba energie. Navíc tyto projektory odolávají otřesům a mají velmi dlouhou životnost.

Projekční a pozorovací vzdálenost

Projekční vzdálenost udává, jak daleko je projektor od plochy, na níž promítá. Od toho se následně odvíjí i velikost obrazu a tím i pozorovací vzdálenost. Obecně platí, že čím z větší dálky bude obraz promítán, tím větší by měla být i pozorovací vzdálenost.

Projekční vzdálenost 2 m 3 m 4 m 5 m
Obvyklá úhlopříčka obrazu 1-1,6 m 1,5-2,5 m 2-3,2 m 2,5-4 m

Hlučnost projektoru

Zdrojem hlučnosti bývá větrák, který chladí projekční lampu. U domácích projektorů je ventilátor obvykle větší, čímž se snižuje jeho hlučnost. Ta by pro běžnou klidnou místnost neměla přesahovat 30 dB. Naopak v rušnějším kancelářském prostředí či větších místnostech můžete limit zvýšit, jelikož tam hučící větrák nebude tolik na obtíž.

Rozměry a hmotnost projektoru

Jsou důležité především tehdy, pokud máte pro projektor vytyčené místo a potřebujete, aby se na něj vešel, aniž by čemukoliv překážel. Hmotnost berte v potaz tehdy, budete-li projektor umisťovat na držák či poličku, obojí totiž může mít omezenou nosnost. Na hmotnost i rozměry zaměřte také budete-li projektor často přenášet.

Jak vybrat projektor na strop

Funkce projektoru

  • 3D projekce – projektor dokáže promítat obraz tak, že po nasazení kompatibilních brýlí vytváří 3D efekt.

  • Tichý režim – umožňuje snížit otáčky ventilátoru tak, aby byl provoz projektoru co nejtišší.

  • Dálkové ovládání – k ovládání různých funkcí projektoru lze použít dodávaný či jiný multifunkční ovladač. O výhodu jde především ve větších prostorách, u projektorů zavěšených na stropu je pak dálkové ovládání prakticky nutnost.

  • Reproduktor – přímo v těle projektoru je zabudovaný reproduktor, není tak potřeba pro zvuk připojovat žádná další zařízení. Využití má tato funkce spíše v kancelářském prostředí, jelikož kvalita vestavěných reproduktorů nebývá valná a u sledování filmů by spíše kazila zážitek.

  • Korekce lichoběžníkového zkreslení – umožňuje narovnat šikmost obrazu v případě, že projektor není v jeho středu. Korekce může být horizontální, vertikální i kombinace obou směrů. Funkce se hodí především ve stísněných prostorách či tehdy, potřebujete-li promítat nad přirozený střed obrazu, pod či vedle něj.

  • LensShift – obdobně jako předchozí funkce umožňuje pomocí naklápění projekčního ústrojí vertikálně posouvat obraz bez hýbání s projektorem, aniž by tím vznikalo lichoběžníkové zkreslení.

  • Picture in Picture (PiP) – projektor dokáže pracovat se dvěma či více zdroji obrazu a jejich výstupy zobrazovat například vedle sebe či nad sebou.

  • Zoom – umožňuje vyříznout a přiblížit pouze určitou část promítaného obrazu, aniž byste museli hýbat s projektorem.

  • Miracast – slouží k bezdrátovému přenosu obrazu ze zařízení, která funkci podporují, například telefonů či notebooků.

Jak vybrat projektor

Konektivita

  • Wi-Fi síti, stejně jako v předchozím případě funkci využijete zejména pro pohodlné přenášení dat přes síť.
  • HDMI je velmi rozšířený konektor sloužící k přenosu obrazu ve vysokém rozlišení a současně i stereo zvuku.
  • DisplayPort je obdobný typ konektoru jako HDMI, avšak s vyšším maximálním datovým tokem. Je rozšířený především v kancelářském či IT prostředí. Umožňuje přenášet obraz ve vysokém rozlišení a spolu s ním i zvuk či další data.
  • DVI je starší konektor určený k přenosu obrazu ve středně vysokém rozlišení.
  • VGA je dnes již takřka nepoužívaný konektor k přenosu obrazu. Jeho limitem je především nízké rozlišení a počet barev, které dokáže přenést.
  • 3.5mm Jack je klasický konektor pro připojení reproduktorů, sluchátek či jiných zvukových zařízení.
  • USB je taktéž typický konektor umožňující připojovat paměťové nosiče, jako jsou externí disky či USB flash disky, a otevírat na nich soubory k promítání.

Příslušenství

Projekční plátna

Držáky k projektorům

Lampy pro projektory

Nejčastější dotazy

Jak souvisí velikost obrazu na vzdálenosti promítání?

Parametry projektoru uvádí minimální a maximální projekční vzdálenost - od toho se odvíjí velikost úhlopříčky projekce, kterou lze obvykle přizpůsobit plátnu. Z minimální vzdálenosti se však v drtivé většině nedostanete na maximální úhlopříčku. Na domácí použití se nejlépe hodí projektory s krátkou či ultrakrátkou projekční vzdáleností, které nabízejí dvoumetrový obraz už při vzdálenosti cca 1 metr. Do větších místností je pak vhodnější pořídit projektory s větší projekční vzdáleností, abyste dosáhli dostatečně velkého a čitelného obrazu.

Jakou svítivost do malé místnosti?

Svítivost závisí na osvětlení, nikoliv velikosti prostoru - pokud budete promítat v temném prostředí, stačí vám menší hodnoty svítivosti, aby byl obraz jasný. Pokud však prezentujete, nebo sledujete projekci ve světlejším prostředí, kam například prosvítá denní světlo i se zataženými závěsy, nebo přímo venku, oceníte vyšší svítivost, abyste rozeznali detaily obrazu - především při sledování filmů.