Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Projektory

Jak vybrat projektor?

Před výběrem projektoru je třeba položit si několik základních otázek, jedna z nich je jestli budeme projektor používat převážně na zábavu, tedy sledování filmů a hraní her, nebo na pracovní účely. Od toho se odvíjí další otázky: jakou technologii zvolit, jaké rozlišení, jaké úrovně jasu, projekční vzdálenosti apod.

Rychlé odkazy:

Jaké rozlišení zvolit?

Nejprve je vhodné se rozhodnout mezi jednotlivými rozlišeními. Přeci jen výrobci vyrábějí nespočet různých řešení, které se vždy hodí pro konkrétní použití a naopak pro jiné nasazení jsou zcela nevhodné. Obecně platí, jestliže chceme rozumnou kvalitu měli bychom vybírat projektory s rozlišením aspoň SXGA tedy 1280 x 1024.

 

Jakou technologii zvolit?

U moderních projektorů se v dnešní době používají tři zobrazovací technologie a to DLP (jedno a tří čipové) LCD technologie a začínající LED. DLP technologie nám nabízí výborný kontrast a barevnou přesnost, ale vykoupenou vyšší pořizovací cenou. LCD technologie nám nabízí příznivější ceny, vetší množství funkcí, ale mají nižší kvalitu obrazu a nižší kontrast. Technologie LED je nejmodernější a zatím nejméně rozšířená, výhoda je velmi dlouhá životnost.

Jakou úroveň svítivosti zvolit?

Závisí především na tom jak velký máte pokoj, jak velký obraz budete promítat a taky jaká je hladina okolního světla. Všechny tyto parametry pak ovlivní, jakou intenzitu by měl váš plánovaný projektor mít. Hodnota jasu je u projektorů udávána v jednotkách ANSI lumenů.

Pro promítání večer (přítmí) dostačuje kolem 2000ANSI, pro promítání ve dne je potřeba aspoň 2700ANSI, ale samozřejmě čim větší svítivost zvolíme, tím bude obraz lépe vidět. Zároveň je však třeba dodat, že budeme-li projektor využívat například pouze pro noční sledování filmů, vysoká svítivost může zbytečeně namáhat oči.

 

Jakou projekční vzdálenost zvolit?

Dalším důležitým prvkem při výběru projektoru je plánovaná projekční vzdálenost. V současnosti si můžete vybrat mezi modely určenými k projekci na vzdálenosti několik desítek metrů, ale stejně tak není problém najít modely, které zvládají zobrazit velmi velkou plochu i ze dvou metrů. Správný výběr vhodné projekční vzdálenosti může značně ovlivnit celkový dojem z výsledného obrazu. Jako první se snažte podívat do specifikací výrobce.

 

Jaké jsou náklady na provoz?

Jediná věc které nám ovlivňuje náklady na provoz je takzvaná lampa (velmi silný zdroj světla), jejíž životnost je omezená. Obvykle se životnost pohybuje okolo 1000 až 4000 hodin provozu. Bohužel cena se pohybuje ve velmi širokém rozmezí od několika tisíc až do (extrémní případy) několika stovek tisíc korun v závislosti na jejich parametrech a celkovém výkonu. O ceny náhradích lamp se určitě zajímejte ještě před koupí projektoru, abyste následně nebyli velmi nemile překvapeni.


Jaké další vlastnosti mohu požadovat ?

Neopomeňte ani na doplňkové vlastnosti, jako je počet a škála vstupních a výstupních portů. Dbejte na to, aby váš projektor měl všechny porty, které byste mohli využít, aby měl případně i síťové nebo bezdrátové rozhraní atd. V případě, že jste náročnější uživatel, můžete požadovat i výměnu optické soustavy nebo zabezpečovací systémy chránící projektor proti krádeži - možností je opět nespočet a záleží na specifických požadavcích každého zákazníka.

 

Vybrat projektor podle parametrů

 

Porovnat projektory